Tradycyjny chleb na zakwasie


Dobrej jakości chleb według tradycyjnych receptur powinien być przygotowany na zakwasie, jest to sfermentowana mieszanka mąki i wody.

Oczywiście, kiedy ją wykonujemy należy pamiętać, iż woda powinna mieć odpowiednią temperaturę, przyjmuje się, że powinno być to około 25 stopni Celsjusza. Dzięki temu proces fermentacji drożdżowej rozpocznie się prawidłowo, dodatkowo należy w zależności od efektów dodawać do rozczynu wody lub też mąki, a sam proces powinien trwać od pięciu do siedmiu dni. Z pewnością doświadczeni piekarze doskonale wiedzą jak przygotować tego rodzaju rozczyn, który później posłuży za bazę do pieczenia chleba, bułek i wszystkich innych wyrobów piekarniczych. Oczywiście możemy także zakupić chleb, który został wyrobiony przy pomocy drożdży, a drożdże piekarskie pomagają w wyrośnięciu pieczywa, stają się one większe objętościowo. Jednak jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy wybierać pieczywo na zakwasie. Zakwas powstaje w czasie fermentacji mlekowej, w tym przypadku kwas mlekowy wspiera mikrobiom bakterii jelitowych, dodatkowo zaletą zakwasu jest ochrona przed pleśnią. Często w supermarketach możemy znaleźć bardzo niskiej jakości pieczywo, które zaczyna pleśnieć już na półce, mimo że termin do spożycia i jeszcze nie minął, bardzo dobrym przykładem jest chleb tostowy, który szybko może zacząć pleśnieć. Tradycyjny chleb na zakwasie

Dlatego też kupując chleb w sklepach, których nie znamy, powinniśmy dokładnie oglądać pieczywo, ponieważ nawet jeżeli teoretycznie jest przydatne do spożycia, może okazać się, że zaczyna się już psuć.

Wybieramy oczywiście chleb wypiekany z mąki żytniej, uznaje się, że jest ona lepszej jakości od mąki pszennej, ze względu na wysoką zawartość błonnika, a także witaminy B, posiada także wiele innych składników odżywczych. Dlatego też zwracając uwagę na pieczywo, powinniśmy patrzeć z jakiej mąki jest wykonane. Możemy także spotkać pieczywo Graham, pieczywo wieloziarniste i razowe. Możemy także zakupić pieczywo ciemne, które może być wykonane z mąki o większej zawartości otrąb. Jeżeli poszukujesz sprawdzonych piekarni, warto wejść na stronę o adresie. Znajdziemy tam listy sprawdzonych piekarni, wytwarzających pieczywo według starych receptur i pieczywo tradycyjne.