Technologia jutra na infolinii urzędu – voiceboty obsługują klientów


Sztuczna inteligencja coraz chętniej wykorzystywana jest w działach obsługi klienta, w e-commerce i e-marketingu. Dziś już rozmowa z voicebotem nikogo nie dziwi, nawet na infolinii urzędu miejskiego. Najnowsze osiągnięcia AI wspierają i odciążają etatowych pracowników zostawiając im więcej czasu na pracę kreatywną. Choć to przełom to warto już dziś zainteresować się technologią jutra.

Życie w dobie pandemii przeniosło się do internetu. Zakupy w sieci, kontakt z rodziną przez komunikatory online, konsultacje z lekarzem specjalistą również online, a do tego praca zdalna. Co więcej, nawet sprawy formalne w urzędzie czy innych instytucjach załatwialiśmy w większości za pośrednictwem sieci. Wtedy to była konieczność, ale jak widać na tyle wygodna, że większość nie wyobraża już sobie powrotu do rozwiązań sprzed wybuchu epidemii. Spotkań przy rodzinnym stole czy wypadów z przyjaciółmi “w miasto” co prawda nadal nie chcemy sobie odpuszczać, ale już praca zdalna, zdalne umawianie wizyt w urzędzie i u fryzjera albo zakupy online jak najbardziej weszły nam w krew. 

Nowoczesny system call center to pewna inwestycja

Aby firmy i urzędy mogły obsłużyć wszystkich pragnących natychmiastowego kontaktu online, wykorzystać mogą właśnie sztuczną inteligencję opartą na uczeniu maszynowym, rozpoznawaniu mowy i rozumieniu kontekstu oraz sterowaniu głosem. Choć brzmi to futurystycznie i nieco enigmatycznie to trzeba wiedzieć, że najnowsze zdobycze techniki są już z sukcesem wykorzystywane przez coraz więcej branż. Inteligentne voiceboty AI (https://inteliwise.com/pl/produkty/voicebot/) i chatboty (https://inteliwise.com/pl/produkty/ai/chatbot/) rewolucjonizują podejście do obsługi klienta w szeroko rozumianych usługach. O ich rosnącej popularności świadczy to, że są szybkie, ponieważ odpowiadają na kontakt natychmiastowo oraz precyzyjne, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. – Możliwość szybkiego i intuicyjnego zamówienia usług decyduje o zadowoleniu klientów, a w efekcie — o rosnących przychodach firmy – uważa Marcin Strzałkowski, założyciel InteliWISE SA. 

Zainwestowanie w innowacyjne rozwiązania, czyli uruchomienie na infolinii voicebota, który natychmiast, przez 24 godziny na dobę przyjmie zamówienie, umówi termin wizyty czy odpowie na nurtujące pytanie jest oznaką szacunku dla czasu swoich klientów, a w przyszłości — wpływa na umocnienie liderskiej pozycji w branży. – W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej zamówień i sprzedaży realizowanych jest on-line lub przez telefon, szybkość reakcji jest kluczowa. Gdy infolinia w firmie się urywa, a na połączenie z obsługą trzeba czekać w nieskończoność jest to znak, że firma już może liczyć straty – zauważa Marcin Strzałkowski z InteliWISE SA. Właśnie wtedy z pomocą przychodzą wirtualni asystenci infolinii, którzy mogą być uruchomieni i gotowi na przyjmowanie zamówień i odpowiedzi na pytania nawet w ciągu kilku godzin, za ułamek kwoty etatu.

Voicebot AI w firmie szkoleniowej

System call center najnowszej generacji wspiera infolinię firmy szkoleniowej ApexNet odciążając pracowników od odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Zautomatyzowanie procesu obsługi klienta przy wykorzystaniu voice bota AI znacząco go przyśpieszyło i usprawniło. Czas oczekiwania na rozmowę z konsultantem został skrócony, a dodatkowo można było obsłużyć większą liczbę klientów w tym samym czasie. 

Nowoczesny voice bot sprawdzi się w każdej branży, która posiada dział obsługi klienta. Umówienie terminu wizyty, ale też jej zmiana może zostać wykonana całkowicie bez udziału człowieka. Asystent głosowy może przyjmować połączenia telefoniczne i samodzielnie umawiać termin wizyty, ale może również samodzielnie zadzwonić do klienta, aby wizytę potwierdzić lub anulować. Wystarczy opracować odpowiedni scenariusz, według którego voicebot będzie zadawał pytania i rozumiał odpowiedzi. Zlikwiduje to lub znacząco zmniejszy długie kolejki w urzędach i innych instytucjach, ale także u fryzjera, kosmetyczki, dentysty czy w przychodni. Bo nie ma nic gorszego niż bezproduktywne siedzenie przez wiele godzin w zatłoczonej poczekalni. W obecnej pandemicznej sytuacji jest to po prostu zbyt ryzykowne dla naszego zdrowia.

Voicebot w gdyńskim magistracie

Z podobnego rozwiązania skorzystał Urząd Miejski w Gdyni instalując na miejskiej infolinii voicebota odpowiedzialnego za umawianie terminu wizyty w magistracie. Co więcej, inteligentny asystent głosowy może także – po sugestiach interesanta – zmienić zaproponowany termin na inny. Na końcu potwierdza datę i miejsce spotkania. Jeżeli podczas rozmowy wystąpi jakiś problem, voice bot przekierowuje rozmowę do konsultanta. Wdrożenie w gdyńskim magistracie zakończyło się sukcesem i jest dobrym przykładem dla innych urzędów, że warto pójść ich śladem. Zwłaszcza, że doradca głosowy posługuje się naturalnym językiem, dialogi z nim łudząco przypominają rozmowę z drugim człowiekiem, a obszerna wbudowana baza wiedzy pozwala na bardzo skuteczną obsługę klientów. Mieszkańcy Gdyni szybko i bezproblemowo załatwią w urzędzie swoją sprawę, a urzędnicy zajmą się bardziej złożonymi zadaniami. Wszyscy są wygrani.

Obecna sytuacja, ale i najnowsze trendy związane z coraz szerszym wykorzystaniem narzędzi zaawansowanych technologicznie jasno wskazują, że voiceboty AI będą się coraz bardziej rozwijać. Nie będą tylko chwilową modą i nowinką techniczną, ale trwałym i coraz skuteczniejszym narzędziem. Ich efektywność w rozumieniu ludzkiej mowy oraz rozwiązania, dzięki którym to narzędzie może samodzielnie się uczyć skazuje voiceboty na sukces. Warto więc technologię jutra wdrażać w swoim biznesie już dziś.