Dzisiaj prawo obowiązujące w Polsce jest bardzo jasne i klarowne. Dotyczy to zwyczajnych przestępstw, jak i tych drogowych. Policyjne statystyki co roku odnotowują wiele przypadków, gdzie dany kierowca prowadzi samochód pod wpływem alkoholu. Pijanych z roku na rok przybywa pomimo wielu niezapowiedzianych kontrolach na drogach. Nawet łapanki losowych kierowców nie zmniejszają skali tego problemu. Warto odnotować, że w naszym kraju istnieją jedne z najwyższych kar za tego typu przestępstwa. Znajdujemy się w tej dziedzinie w ścisłej czołówce, co oznacza, że nasi polscy kierowcy zbyt często sobie pozwalają na tego typu przestępstwa, jednak niekiedy robią to zupełnie nieświadomie. Wielu z zatrzymanych nie ma pojęcia, jak długo potrafi utrzymywać się alkohol w ludzkim organizmie.
Brak dobrej wymówki
To właśnie przez to bardzo często padają w pułapkę własnej nieświadomości. Nie musimy nawet zbyt często pozwalać sobie na prowadzenie pojazdu w takim stanie. Tak naprawdę nawet mając dobry alkomat, musimy się liczyć z tym, że taki sprzęt wymaga raz na jakiś czas kalibracji. To jeden z warunków, które musimy spełnić po to, aby urządzenie działało w pełni prawidłowo. Bez kalibracji badanie może być utrudnione, a wynik nie jest w żaden sposób wiarygodny. Jeśli mimo to zmierzyliśmy poziom alkoholu we własnym organizmie, nie posiadając dobrze skalibrowanego urządzenia, możemy mocno się zdziwić podczas kontroli, gdzie policyjny alkomat, wskaże nam o wiele wyższy wynik. W niektórych krajach przestępstwo kierowca popełnia dopiero w momencie, gdy ma około 0,8 promila alkoholu we krwi. W naszym kraju ten sam próg wynosi zaledwie 0,5 promila, przez co osoby posiadające wyższy wynik, nie popełniają wykroczenia, tylko przestępstwo. Inne kraje nie organizują również tak często kontroli trzeźwości na drogach.
Więcej o jeździe po alkoholu dowiesz się tutaj: https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/.
Akcja na pijanego kierowcę
Zazwyczaj dzieje się to tylko i wyłącznie w okresie świat tymczasem u nas takie akcje organizowane są z ukrycia nawet z pozoru w zwyczajne dni robocze. W ten sposób policja poprawia swoje wskaźniki wykrywalności, ale jednocześnie zapewniamy w ten sposób więcej bezpieczeństwa na drogach. Jest to co prawda tylko pozorne bezpieczeństwo, ale mimo wszystko dobrze wiedzieć, że w takich akcjach uda się zatrzymać kilku nietrzeźwych kierowcach. Warto wiedzieć, że alkohol w ludzkim organizmie może utrzymywać się nawet do kilku godzin. W jamie ustnej stężenie alkoholu występuje nawet do 40 minut od spożycia alkoholu.