Chwastnica jednostronna


Chwasty z samego założenia są czymś negatywnym i tym samym należy z nimi walczyć wszelkimi możliwymi sposobami. Każdy chwast to oczywiście nieco inna roślina i też innymi sposobami należy walczyć.

Chwastnica jednostronna jest rodzajem chwastu, który jest związany z kukurydzą oraz z uprawami innych roślin okopowych. Jeśli mowa jest o chwastnicy jednorocznej, to jest to jedna z najbardziej popularnych dolegliwości dotykająca kukurydzę. Możemy również spotkać ją pod nazwą kurze proso, prosówka, proso dzikie czy też proso japońskie. Mówiąc o chwastnicy jednostronnej, należy wskazać na to, że zaliczamy ją do grupy archeofitów. Oznacza to, iż nie występowała ona wcześniej na terenie Polski, ale pojawiła się od pewnego momentu, została tutaj przyniesiona. Jak wygląda owa chwastnica? Jej wygląd jest dosyć charakterystyczny, ponieważ posiada ona źdźbła dochodzące do 90cm długości. Mają one spłaszczone blaszki liśckiowe charakteryzujące się szorstkimi brzegami.

Dobrze się ona jednakże maskuje przy trawie, gdyż pozornie może być z nią pomylona. Oprócz pól uprawnych, ową chwastnicę jednostronną możemy również spotkać przy drogach, na brzegach wód.

Ulubionym jej miejscem są gleby gliniaste, żyzne, bogate w azot oraz wapń. Chwast ten zaczyna rosnąć na przełomie wiosny oraz lata z uwagi na to, że do wzrostu potrzebuje on dosyć wysokiej temperatury. Chwastnica jednostronna bardzo szybko się rozprzestrzenia, a więc należy szybko podejmować działania mające na celu jej usunięcie z upraw. Między innymi bardzo dobrym preparatem, dzięki któremu można skutecznie pozbyć się tego chwasta jest RINCON 25SG. Środek ten bazuje na substancji zwanej rimsulfuronem. Poza kukurydzą oraz zwalczaniem chwastnicy jednostronnej, środek ten nadaje się do walki z innymi chwastami, w tym tymi, które atakują ziemniaki. Dzięki szczegółowym informacjom umieszczonym na stronie internetowej chwastnica jednostronna, można łatwo zadbać o to, aby chwastnica jednostronna nie dopadła naszych plonów.