Ćwicz prawidłową pisownię jak najczęściej


Umiejętności ortograficzne są używane przez całe życie, dlatego tak ważna jest nauka poprawnej pisowni. Ale co, jeśli jesteś dość inteligentną osobą, która z tego czy innego powodu nie pisze zbyt dobrze?

W jaki sposób poprawić pisownię, jeśli jesteś dorosły, i nie masz możliwości powtórnej nauki, nawet w szkole dla dorosłych? Wyszukiwanie pisowni słowa w słowniku nie jest zbyt pomocne, jeśli nie umiesz przeliterować jakiegoś wyrazu wystarczająco dobrze, aby to znaleźć. Możemy powiedzieć ludziom, jak przeliterować określone słowa, ale wyjaśnienie, jak poprawić pisownię ogólnie, jest trudniejsze. Nie pomaga to, że często patrzy się z góry na ludzi, którzy źle literują, widząc ich jako osoby o niskim wykształceniu lub słabej inteligencji. Nic nie zastąpi częstego czytania. Tak jak uczymy się języka mówionego, słysząc wiele osób mówiących, uczymy się języka pisanego, w tym pisowni, czytając to, co pisze wiele osób. Pisownia nie polega na tym, jak słowo brzmi, chodzi o to, jak wygląda na stronie, co oznacza, że musisz spojrzeć na wiele słów na stronie, aby dowiedzieć się, jak się je pisze. Dlatego pierwszym krokiem do poprawy pisowni musi być dużo czytania i co powinno być oczywiste, przeczytanie wielu rzeczy, które są poprawnie napisane.

Ponieważ reguły pisowni są często skomplikowane, a nawet sprzeczne i zawierają wyjątki, trudno je zapamiętać samodzielnie. Jedynym sposobem, aby naprawdę nauczyć się słowa, jest jego użycie, a liczy się to zarówno w pisowni, jak i w nauce jego znaczenia. Kiedy zastanawiasz się, jak przeliterować słowo, zapisz je kilka razy z rzędu i zrób to jeszcze raz dzień lub dwa później, próbujesz w ten sposób zbudować pamięć motoryczną, by napisać je poprawnie. Świetnym sposobem na ćwiczenie pisowni jest rozwiązywanie dyktanda online i ćwiczenie pisania na klawiaturze. Da to uczniom szansę na poprawienie wyuczonych już słów i zapisanie pisowni nowych słów za pomocą pamięci mięśniowej w palcach. Daje to uczniom szansę na nauczenie się pisowni, która może być dokładnie tym, czego potrzebują. Mogą także uczyć się w odpowiednim dla nich tempie.