Co powinieneś samodzielnie zrobić, sprawdzić w komputerze?


W obecnych czasach posiadanie komputera do użytku osobistego jest rzeczą jak najbardziej powszechną. Używamy ich na co dzień zarówno do rozrywki, jak i pracy, ale co tak naprawdę o nich wiemy? Jakie informacje, jakie parametry i inne aspekty w komputerze warto znać i wiedzieć, jak je sprawdzać?

Jakie informacje można odnaleźć na naszych komputerach?

Posiadanie komputera to coś całkowicie normalnego, ale to, ile o nich wiemy i czy orientujemy się w ogóle w szczegółowych informacjach na jego temat? Pod wieloma względami takie dane mogą być przydatne w różnych sytuacjach, a nierzadko bywa tak, że nawet nie wiadomo, gdy szukać czy do jakich folderów zajrzeć.

Jak sprawdzić IP komputera?

IP to nic innego jak numer identyfikacyjny każdego komputera, sieci lub serwera, dzięki czemu można go łatwo odróżnić innych urządzeń tego typu. Najczęściej jest on zapisywany w formie liczb, które dodatkowo oddzielone są jeszcze kropkami i choć większość z nas zdaje sobie sprawę z jego istnienia, mało kto wie, jaki numer posiada nasz własny sprzęt. Czym jest, do czego służy i jak sprawdzić IP komputera instruuje kedu.pl. W przypadku każdego systemu operacyjnego sposób wyszukiwania wygląda trochę inaczej.

Jak sprawdzić, co dzieje się z komputerem?

Komputer zwalnia pracę, zaczyna się nagrzewać czy działać znacznie głośniej i nie wiesz, co się dzieje? Może w tym pomóc sprawdzenie menedżera zadań, dzięki czemu ma się kontrolę nad tym, jak działa system. Można go odpalić w bardzo prosty sposób, wystarczy połączenie przycisków CTRL + SHIFT + ESC. Wyświetli się wówczas okienko, w którym zawarte są wszystkie informacje diagnostyczne związane z działaniem dysków, systemu oraz wszystkich uruchomionych programów.

Jak sprawdzić lub zmienić hasło do domowego WiFi?

Dostęp do internetu jest równie ważny, a każda taka sieć najczęściej zabezpieczona jest hasłem. Komputery zaliczone do „domowych” logują się automatycznie, ale bywa tak, że z jakichś powodów tracimy ten dostęp, albo wymieniamy komputer na nowy, dochodzą inne urządzenia lub wymienia się ruter. W takich przypadkach zdarza się, że raz zapisanego hasła się nie pamięta i nie ma się też pojęcia jak go sprawdzić. Nierzadko routery mają przyklejone na spodzie informacje z nazwą urządzenia oraz hasłem, ale są też sytuacje, gdy zostały one zmodyfikowane.

Najlepiej wejść w start i ustawienia, a następnie w sieć i internet, później w centrum sieci i udostępniania i włączyć sieć, z którą jesteśmy połączeni. Po kliknięciu konieczne będzie wybranie właściwości sieci bezprzewodowej, a następnie zabezpieczenia i pokaż znaki. To najlepsza metoda dla systemów z Windows 10, ale w innych przypadkach wygląda to dość podobnie.

Jak sprawdzić parametry komputera?

Jest to kolejna rzecz, która powinna być pewną oczywistością dla nas. Nie każdy przecież pamięta o tym, jakie konkretnie parametry posiada nasz komputer, a chodzi tu o takie informacje jak system operacyjny, z którego się korzysta, model komputera, procesor, pamięć inne podstawowe podzespoły sprzętu. Wystarczy wejść w panel sterowania, następnie w system i zabezpieczenia i na końcu wybrać system.