Kogo obowiązuje spis powszechny


Raz na dziesięć lat w Polsce odbywa się tzw. spis powszechny. W roku 2021 będziemy mieć z nim ponownie do czynienia. Jak zwykle wzbudza on wiele kontrowersji, obaw i pytań, na które postaramy się odpowiedzieć. Jedno z tych najczęściej pojawiających się w sieci dotyczy tego, kogo obowiązuje spis powszechny. Wydawać by się mogło że odpowiedź na takie pytanie będzie banalna. Nic bardziej mylnego. Cytując definicję, spis powszechny obowiązuje wszystkie osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania. W praktyce znaczy to że każdy z nas podlega obowiązkowi spisania się. Co grozi za brak udziału w spisie powszechnym?

Czy spisz powszechny jest obowiązkowy?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Jeśli z jakichś powodów nie weźmiemy udziału w spisie powszechnym, trzeba się liczyć z tym że może zostać nałożona na nas kara administracyjna w wysokości do 5000 złotych. O jej nałożeniu będzie decydować stosowny organ. Na szczęście w prosty sposób można jej uniknąć, po prostu wypełniając ankietę. Można to zrobić na kilka sposobów.

Jak wziąć udział w spisie powszechnym

Organizacja spisu powszechnego w roku pandemii koronawirusa to nie lada przedsięwzięcie logistyczne. Rozumiejąc potrzebę zachowania dystansu społecznego oraz wszelkie ryzyka związane z emisją wirusa, organizatorzy udostępnili kilka możliwości wzięcia udziału w spisie. Pierwsza z opcji to wizyta rachmistrza w domu, który pomoże wypełnić ankietę. Oczywiście nie wszędzie taki rachmistrz będzie mógł dotrzeć, dlatego istnieją również alternatywne formy udziału w spisie. Pierwsza z nich to infolinia, na którą można zadzwonić i przez telefon udzielić odpowiedzi na pytania zawarte w spisie. Druga i chyba najwygodniejsza opcja to wypełnienie ankiety przez internet. Wersja online pozwala w dowolnym momencie odpowiedzieć na pytania, a nawet podzielić ankietę na kilka etapów, zapisując po prostu dotychczas udzielone odpowiedzi. Aby w ten sposób wziąć udział w spisie powszechnym, wystarczy mieć smartfon, tablet lub komputer z dostępem do sieci. Jeżeli na ten moment nie posiadasz żadnego z takich urządzeń, możesz pomyśleć o jakiego zakupie. Pożyczka online to jedna z kilku opcji, aby zdobyć niezbędne finansowanie na ten cel. Pożyczka online to forma pożyczki gotówkowej o dowolnym przeznaczeniu. Pieniądze uzyskane z niej można wydać praktycznie na cokolwiek masz ochotę.