Internet rzeczy

Internet rzeczy

Internet rzeczy (IOT) należy do najszybciej rozwijających się gałęzi technologii. Spowodowane jest to nieustannym proponowaniem i wdrażaniem nowych rozwiązań, które umożliwiają sprawniejsze wykorzystanie innowacyjnych urządzeń. Wykorzystanie internetu rzeczy możemy obecnie znaleźć w większości dziedzin życia. Firmy starające się wprowadzać nowe urządzenia mają dziś na uwadze sposób funkcjonowania i rozwój internetu rzeczy, dlatego wyjaśniamy, czym jest i podajemy przykłady.

Czym jest internet rzeczy?

Internet rzeczy to wolne tłumaczenie anglojęzycznej nazwy Internet of Things (IOT). Jest to sposób na oznaczenie koncepcji wspólnego funkcjonowania urządzeń mogących łączyć się z innymi urządzeniami lub internetem za pomocą sieci bezprzewodowych lub (choć jest to raczej niespotykane) kabli. Nie jest to do końca nowa koncepcja, chociaż uwagę na jej funkcjonalność zwrócono dopiero w ostatnich latach. Pierwszy raz nazwa Internet of Things została wykorzystana już w 1999 roku. Do rozwoju technologii przyczyniła się możliwość doposażenia niemal każdego urządzenia w elementy tworzące łączność z internetem. Obecnie IoT nikt nie traktuje jako niemożliwą do zrealizowania koncepcję, a raczej jako realne usprawnienie codziennego życia w wielu dziedzinach.

Przykłady wykorzystania internetu rzeczy

Przykładami urządzeń funkcjonujących w ramach internetu rzeczy mogą być np. nowoczesne telefony, stacje pogodowe, czujniki ruchu i kamery. Naprawdę zaskakujące są jednak opcje, które pojawiły się stosunkowo niedawno: pojazdy, zmywarki, sprzęt RTV i AGD, liczniki i zegary znajdujące się w domu, instalacja grzewcza i elektryczna, a nawet garderoby. Jest to możliwe dzięki temu, że obecnie niemal każde nowo powstające urządzenie posiada dostęp do internetu, natomiast przedmioty niewytworzone z myślą o Internet of Things mogą zostać zmodyfikowane. Warto również zaznaczyć, że nie tylko człowiek może być inicjatorem komunikacji wewnątrz sieci, ponieważ przedmioty należące do jednego systemu mogą robić to samodzielnie.

Innym przykładem wykorzystania IOT jest rozwój i wdrożenie systemów biznesowych. Każdy chciałby korzystać z dobrodziejstw jakie daje technologia. Inne dziedziny gospodarki czerpią dużymi garściami z takich rozwiązań. Oprogramowanie do zarządzania procesami, oprogramowanie do kontaktów z klientami, oprogramowanie dedykowane dla sprzedaży, czy modelu B2B to tylko nieliczne przykłady szeroko rozumianego modelu IOT.

Jednym z najlepszych przykładów wykorzystania internetu rzeczy jest przykład funkcjonowania sklepów Amazon. Dzięki wykorzystaniu bardzo nowoczesnego systemu kamer, czujników i aplikacji, możliwe było stworzenie sklepu bez kasjerów i pracowników kontrolujących porządek. Sensory rejestrują, jakie produkty biorą (lub odkładają) produkty, a następnie ą one dodawane do wirtualnego koszyka. Klienci sklepu nie muszą stać w kolejce. Zamiast tego zaraz po wyjściu ze sklepu pobierana jest opłata za zakupy z konta na Amazon. Internet rzeczy znalazł zainteresowanie również w wielu innych obszarach życia, np. w zarządzaniu ruchem ulicznym, w rolnictwie oraz oszczędzaniu energii.

Rozwój internetu rzeczy

Od momentu pierwszej wzmianki o internecie rzeczy do chwili obecnej zmieniło się bardzo dużo. Przewiduje się, że tempo rozwoju technologii wcale nie zmaleje, a wręcz wzrośnie. Według firmy analitycznej IDC w roku 2020 firmy operujące w branży internetu rzeczy zainwestują w rozwój i rozszerzenie obszaru zastosowania koncepcji kwotę ponad 1-go biliona USD. Zwiększy się również ilość urządzeń, które będą mogły być wykorzystywane w internecie rzeczy.