Czy można kłaść panele na ogrzewanie podłogowe?


Osoby, które marzą o ciepłym parkiecie przyjemnie rozgrzewającym stopy, zawsze zadają sobie pytanie, co kłaść na ogrzewanie podłogowe, by zapewnić skuteczność systemu, a jednocześnie nie musieć przeprowadzać częstych remontów.

Dawniej panele drewniane na ogrzewanie podłogowe budziły wiele kontrowersji. Obecnie, nowoczesne, laminowane modele są bardzo często stosowane. Czy to dobre rozwiązanie? Czy nadają się one do takich układów grzewczych? Zdecydowanie tak.

Jakie warunki muszą spełniać panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe?

W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele modeli paneli podłogowych, które współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem i wyborem właściwego modelu.

Żeby cieszyć się jego skutecznością i wieloletnią trwałością, należy zwrócić uwagę na kilka czynników przy zakupie. Choć obecnie jest to już niemal standard, to warto upewnić się, czy panele podłogowe na ogrzewanie podłogowe rzeczywiście są przystosowane do takiego rozwiązania grzewczego. Modele kompatybilne wolne są od szkodliwych substancji (jakie mogłoby być zawarte np. w kleju czy impregnacie), które mogłyby uwalniać się wraz z nagrzewaniem desek.

Kolejną istotną kwestią jest klasa ścieralności. Najlepiej sprawdzą się panele drewniane na ogrzewanie podłogowe o wysokim poziomie tego parametru.  Na długo zachowają one swoje właściwości i nie będą niszczyły się w wyniku oddziaływania ciepła.

Na koniec należy sprawdzić, jaki opór ciepły mają deski. Powinno wybierać się modele o jak najmniejszym poziomie tego czynnika. Będą one wtedy świetnie przewodzić ciepło i zapewnią wysoką skuteczność systemu grzewczego, a co więcej, pozwolą tym samym oszczędzić.

Jakie ogrzewanie podłogowe najlepiej współgra z panelami drewnianymi?

Nie jest tajemnicą, że drewno nie reaguje najlepiej na wysokie temperatury. Szacuje się, że w miarę bezpieczny poziom ciepła dla tego materiału oscyluje w granicach 30 st. C. By mieć pewność, że panel nie ucierpi w wyniku pracy ogrzewania podłogowego, najkorzystniej jest utrzymywać poziom ciepła w przedziale 22-24 st. C.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem są elektryczne systemy działające na podczerwień. Tradycyjne układy wodne mogą nie zdać egzaminu. Dlaczego? Bo nie są tak skuteczne termicznie, jak podczerwone odpowiedniki. Ogrzewanie podłogowe wykorzystujące promieniowanie IR-C jest bardzo wydajne i pozwala uzyskać komfort cieplny przy temperaturze nawet o 3 st. C. mniejszej od tej, której wymagają klasyczne układy, by zapewnić bezpieczne i komfortowe warunki przebywania w pomieszczeniu.

Wytwarzanie mniejszego ciepła sprawia, że panele drewniane na ogrzewaniu podłogowym podczerwonym są bezpieczne.

Odpowiednie użytkowanie

Żeby móc w pełni wykorzystywać skuteczność połączenia paneli z systemem grzewczym zamontowanym w podłodze i jednocześnie nie martwić się o niszczenie desek, należy właściwie użytkować układ. Drewno nie tylko źle znosi ciepło, ale również nagłe zmiany temperatury. Bardzo szybkie rozgrzewanie desek nie jest zatem wskazane. Dlatego podczerwone ogrzewanie podłogowe znowu ma przewagę nad wodnym.

Bezpiecznie jest bowiem zwiększać temperaturę stopniowo, np. o 5 st. C.,  co kilka minut. W przypadku klasycznych rozwiązań byłoby to uciążliwe, bo woda nagrzewa się długo. System promieniowania podczerwonego uzyskuje za to pożądaną temperaturę błyskawicznie. Wystarczy zatem poświęcić kilka minut na zapewnienie optymalnego ciepła, co przy wodnym układzie zajęłoby nawet do pół godziny, a może i dłużej.

Na pytanie zatem co kłaść na ogrzewanie podłogowe, można odpowiedzieć, że podłogowe panele drewniane sprawdzą się świetnie, ale należy je dobrze wybrać i rozsądnie użytkować.