Co to są lamelki i do czego służą?


Wykonując nowe ciekawe projekty mebli musimy pamiętać, aby wyposażyć się we wszystkie niezbędne elementy, które są nam potrzebne do ich realizacji.

Skrzynka narzędziowa prawdziwego majsterkowicza powinna zawierać wszelkiego rodzaju narzędzia i akcesoria montażowe, które mogą się przydać w określonych sytuacjach. Warto również zakupić zestaw klinów łączących, lamelek bukowych, które są szczególnie przydatne w przypadku łączenia płyt drewnianych lub płyt MDF.

Co to są lamelki i do czego służą?

Do łączenia mebli wykorzystaj lamelki montażowe

Lamelki to prosty sposób na wykonywanie połączeń między elementami drewnianymi. Wystarczy wykonać frez, wąski rowek o określonej długości i głębokości w łączonych częściach, a następnie zamocować lamelki. Lamelki nadają się szczególnie do wykonywania połączeń w konstrukcjach meblowych, w konstrukcji półek i skrzynek. Łączone kawałki drewna mają w przewidzianych miejscach rowek o szerokości 4 mm. Długość i głębokość rowka zależy od tego, które części mają być połączone i jakie lamelki zostaną z tego powodu użyte.

Części drewna lub płyty MDF, które mają zostać połączone, trzeba oznaczyć, gdzie powinien być umieszczony łącznik lamelka. Następnie na frezarce reguluje się głębokość rowka. Łącznik jest następnie umieszczany na odpowiednim miejscu w rowku, obrabiane elementy są sklejane, a następnie łączone ze sobą. Połączone elementy są następnie trzymane razem za pomocą zacisku śrubowego przez około 1 godzinę, aż klej do drewna wyschnie.

Możemy zakupić lamelki w zestawach po 1000 sztuk, zawierają one różne rozmiary łączników montażowych, 0, 10 i 20, im większy numer, tym lamelka jest większa. Czasami określa się je również jako kołki płaskie, są to owalne płytki wykonane z drewna bukowego i dostępne w różnych rozmiarach. Duże płaskie kołki zapewniają szczególnie stabilne połączenia, a małe łączą ze sobą również cienkie drewniane elementy. Zasadniczo należy zawsze używać możliwie największego kołka, ponieważ dzięki temu cała konstrukcja jest jeszcze bardziej stabilna.